Ni ovo putovanje ne započinje drugačije. Rano jutro…Zagreb…aerodrom…remen, sat, laptop, imate li nekih zabranjenih sredstava, COVID pass i za par sati (čitaj 6 sati leta sveukupno) preko Frankfurta slijećemo na Keflavik.
Island.
Jedinstven islandski jezik ima preko 100 riječi za vjetar. Nakon izlaska iz aerodroma i suočavanja s ovom prirodnom pojavom meni je na pamet pala samo jedna – wtf (odnosno 3).
Nikad nećemo napustiti ovaj otok.
Ispostavilo se na kraju da to uopće ne bi bio loš scenarij.
Organizatori seminara potrudili su se i poslali nam detaljne upute gdje, kamo i kako. To je uvelike olakšalo transport autobusom od aerodroma do Reykjavika. Autobusna stranica u glavnom gradu Islanda nikako ne odaje dojam da je glavna stanica, ali odiše šarmom mirnog i staloženog života. To je mjesto na kojem se po prvi puta susrećem s činjenicom kako Island nije jeftina zemlja. Ta spoznaja dolazi u obliku malenog peciva sa šunkom i sirom procijenjenog na kojih 55kn. Nasuprot tome, energenti su jeftini, 99% svojih potreba za energijom pokrivaju iz geotermalnih izvora.
Sunce na Islandu u ovo doba godine izlazi u 10:15, a mrači se već oko 16 sati.
Mrkli je mrak kad po nas dolaze organizatori. Na prvu djeluju otvoreno srdačno i toplo. Sasvim suprotno od vremena koje nas je dočekalo.
Promatram ostale sudionike. To ionako svi radimo kad se po prvi put susrećemo s grupom ljudi. Djeluju isto tako istraživački kao i ja, no čine se kao ekipa s kojom bi se mogao odraditi produktivan brainstorming.
Mjesto u kojem smo odsjeli zove se Hveragerði. Do kraja putovanja uspio sam ispravno izgovoriti naziv. Gospođa s Islanda nas obavještava da je to mjesto zvano i kao “Earthquake city”. Mjesto poznato po potresima. Smirenim glasom odala je dojam da to nije nešto što bi nas trebalo brinuti.
Odlučujem da to bude moj izbor.
Naši domaćini su Helga i Margret. Glavni moderator i spiritum movens cijele priče je Paul. Paul Guest iz Škotske.
Dolaskom u hotel imamo cijelih 30 min za raspakiravanje i počinje prva seansa u obliku ice breaker događaja. Prema nazivu daje se zaključiti da će to biti inicijalno upoznavanje sudionika kroz formalno-neformalan pristup.
Iznenađuje me činjenica kako je većina sudionika iz sjevernih zemalja. To je potpuno suprotno pogrešnoj informaciji kojom sam do sada baratao da razvijene zemlje sa sjevera Europe nisu zainteresirane za Erasmus projekte.
Čak štoviše.
Ispostavit će se da postoji značajan interes, pogotovo prema partnerima koji u partnerstvo unose svježinu i kreativan način uporabe novih digitalnih tehnologija.
Ubrajam se u takve.